diyetisyen@ozgediyet.comÇocuğunuzu Tanıyın, Geleceğini Besleyin


Çocuklar Her Konuda Olduğu Gibi Beslenme Alışkanlığı Konusunda Da Anne Babalarının Kopyasıdır. Hatta Bebeklerin Tat Duyusu Anne Karnındayken, Annenin Beslenme Alışkanlıklarına Göre Şekillenir.

Çocuklar bir çok konuda olduğu gibi, beslenme alışkanlığı kazanırken de anne baba nasihati yerine onların davranışlarını taklit eder. Davranışlarımız ve söylediklerimiz arasındaki dengesizlik; çocuğumuzun gelişiminde, gelecek yaşamında güven problemlerine neden olabileceği gibi, yeme davranış bozukluklarına da yol açabilmektedir.

KENDİ ELLERİMİZLE OBEZ BİREYLER YETİŞTİRMEK İSTEMİYORSAK ÖNCELİKLE KENDİ BESLENMEMİZİ GÖZDEN GEÇİRMELİYİZ.

Madalyonun bir de öteki yüzü var. Uygulanan yeme baskısı ile yiyeceklere küsen, yeme problemleri yaşayan, geleceğin zayıflık hastalığı adayları…

Tabakta kalan, arkamızdan ağlayan son lokmalar, televizyon karşısında uçakla gelen zoraki besinler, çocukların köpeklerle korkutulduğu, amcalara şikayet edildiği durumlar…

Çocukların büyüme-gelişmesi için yapılan ancak sonuçları beklendiği gibi olmayan baskılar, çocuğunuzun yalnızca besinlere küsmesine neden olacaktır. Bırakın çocuklarınız kendi porsiyonlarını kendileri oluştursun. Kendi hayal dünyasını ve beslenmesini geliştirmesine izin verin. Televizyon karşısında zoraki besleme yerine hep birlikte masaya oturup onun da bir birey olduğunu unutmadan, yasak ve zorlamalarla değil, kurallar yaratarak çocuğunuza beslenmeyi aşılayın… ÇOCUĞUNUZUN GELECEĞİNİ BESLEYİN… İçiniz rahat etsin, karnı doysun diye verdiğiniz damak tadından uzak, bulamaç yapılmış besinler yerine keyifli, sağlıklı ve eğlenceli tabaklarınız olsun… Çocuğunuza makarna yiyemezsin diyerek kabus olmak yerine, makarna, salata ve yoğurtla yenmeli diyerek hayal kahramanı olun.