diyetisyen@ozgediyet.comHamburgerin Bize Yaptıkları


Peynirli, soslu bir hamburger ortalama olarak 540 kalori içerir ve uzun süreli açlık durumunda tercih edilirse kan şekerinizin anormal derecede yükselmesine neden olur. Bu sistem kokain gibi maddelerin vücutta yarattığı mekanizmayla aynı şekilde işler ve kontrolsüz yeme durumunu bir bağımlılık haline getirir.

20 Dakika Sonra Şeker Bağımlılığına Merhaba…

Hamburger Ve Benzeri Abur Cuburların Yüksek Miktarda Mısır Şurubu Ve Sodyum İçerdiğini Biliyor Muydunuz?

Her iki madde de vücutta bağımlılık yaparak daha çok tercih etmenize ve obezite, kalp damar hastalıkları ve diyabet, gibi hastalıklara davetiye çıkaran maddelerdir.

30 Dakika Sonra

Sodyum Vücudumuza Hücum Etmeye Başladı

Hamburger yaklaşık olarak 970 miligram sodyum içerir. Yüksek miktarda tuz dehidratasyona (vücudun susuz kalmasına) neden olur. Vücut denge sağlamak için çevre dokulardan su çekmeye başlar ki bu da kalbinizin daha çok çalışması anlamına gelir ve kan basıncınız yükselir. Bu hızlı değişim ani kalp krizlerine ve ölüme bile neden olabilmektedir.

40 Dakika Sonra

Sanki Hiçbir Şey Yememiş Gibi Yeme Arzusu

Kocaman bir menü yemiş olmanıza rağmen hala açlık hissettiğiniz olmuştur. Bunun nedeni glisemik indeksi yüksek (kan şekerini aniden yükseltip, düşüren ) besinler tercih etmenizdir. Vücudumuzda bulunan ve kan şekerini dengeleyen hormon insülin, yüksek kalorili besinler tükettiğimizde hızla kan şekerinizi yükseltip ani düşüşler yapar ve daha çok yeme hissi oluşmasına neden olur. Özellikle mısır şurubu içeren besinlerde bu etki daha sıklıkla gözlemlenmektedir.

60 Dakika Sonra…

Normalde yiyecekleri sindirmemiz yaklaşık 24-72 saat arasında sürer. Fakat hamburger gibi yağ içeriği yüksek besinleri sindirmemiz yaklaşık olarak 3 gün, trans yağları sindirmemiz ise 51 gün sürmektedir. Yapılan farklı çalışmalarla, trans yağların kalp hastalığı, obezite, kanser ve diyabete neden olabileceği kanıtlanmıştır.

Eğer hamburger keyfi yapmak istiyorsanız tekrar gözden geçirin. Bedeninizi dinleyin…