diyetisyen@ozgediyet.comMeme Kanseri Ve Süt


YAPILAN TÜM ARAŞTIRMALARDA HEM FİKİR OLUNAN NOKTA KANSERLE BESLENME ALIŞKANLIKLARININ DOĞRUDAN İLİŞKİLİ OLDUĞU, DENGELİ BİR BESLENME İLE KANSER RİSKİNİN AZALTILABİLECEĞİDİR.

Ancak Zor Olan Hangi Besinlerin Kanser Riskini Artırdığı Hangilerinin Önleyici Potansiyel Etkisi Olduğunu Ayırt Etmektir.

Kanser ve beslenme arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalarda kesin sonuç olmamakla birlikte, süt ürünleri başta olmak üzere östrojen içeren besinlerin, özellikle meme kanseri riskini artırdığı gözlemlenmiştir.

Bazı kanser türelerinde bulunan östrojen reseptörleri, besinlerin içerisinde yer alan östrojen ile beslenmekte ve kanser hücrelerinin çoğalmasına yardımcı olabilmektedir.

Özellikle yağlı, işlenmiş süt ürünlerinde bulunan östrojenin kanser hücrelerine yakıt sağlayabileceği (çoğalmasına neden olacağı ) vurgulanmıştır.

2013 de yapılan bir çalışmada günde 1 porsiyondan fazla süt tüketen kadınlarda meme kanseri görülme riskinin 50 KAT ARTTIĞI gözlemlenmiştir.

Kanserden korunmak için bol lifli beslenme alışkanlıkları edinilmelidir. Antioksidan kapasitesi yüksek olan meyve ve sebzeler mutlaka günlük beslenmede yer almalıdır.