diyetisyen@ozgediyet.comRamazanda Beslenme


RAMAZAN ayının gelmesiyle birlikte kişilerin beslenme alışkanlıklarında ve besin tercihlerinde değişiklikler meydana geliyor. 3 ana öğünden oluşan beslenme düzenimiz yerini iftar ve sahura bırakıyor. Öğün düzeninin bozulmasıyla birlikte metabolizmadaki değişiklikler kaçınılmaz oluyor.

Dikkkat!!!!!!

Ramazanda uzun süreli açlık sonrasında kan şekeri düşüklüğü nedeniyle bol kalorili, büyük porsiyonlu besinler, düşen metabolizma hızı sonrasında kilo artışına neden oluyor.

KİLO ARTIŞI KORKUSUYLA ENERJİ GEREKSİNİMİMİZİN BU AYDA DA DEĞİŞMEDİĞİNİ UNUTMAYALIM.Vücut direncinin düşmemesi,

Kilo kontrolünün sağlanması için ramazanda sağlıklı beslenmenin önemi bir kat artmaktadır.

Yaz aylarına denk gelen ramazanda sıvı tüketimi ve sağlıklı besin seçimine özen göstermeyi ihmal etmeyelim.

Önemli sağlık sorunu ve kronik rahatsızlığı olan kişiler, diyabetliler, hamile ve emziren bayanlar, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olanlar ve tansiyon hastaları ramazan ayında oruç tutmaktan kaçınmalıdır.

GÜNÜN ORUÇ TUTULMAYAN BÖLÜMÜNDE ÖĞÜNLERİ TAMAMLAMAK VE SAHUR ÖĞÜNÜNÜ ATLAMAMAK GEREKİR.

Ramazan ayında bireylerin yaş, cinsiyet ve fiziksel aktivitelerine göre günlük almaları gereken enerji, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral oranlarının değişmemektedir.

Sahur ve iftarda iki ana öğün, iftardan sonra 2 saat aralıkla ara öğün tüketmeye özen gösterin. Sahurda sadece su içerek veya gece yatmadan önce yemek yiyerek niyetlenmeyin. Bu durum kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine metabolizma hızının yavaşlamasına, baş ağrısı, halsizlik gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Besinlerinizi yavaş ve çiğneyerek tüketin. Hızlı yemek yeme yüksek miktarda besin tüketimine neden olarak, kilo kazanımını arttırmaktadır.

Sahur öğününde; süt, yoğurt, peynir gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı veya çorba, sebze ve zeytinyağlı yemekler tercih edebilirsiniz.

Gün içerisinde aşırı acıkma problemi olanlar kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi posa içeriği yüksek besinler tercih edebilir.

İftarda ise; peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanılması,10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi uygundur.

Yine enerji veren ancak kan şekerini dengeli bir biçimde yükselten besinler ( bulgur pilavı, tam tahıllı/çavdarlı/tam buğdaylı ekmek veya tam tahıllı/çavdarlı/tam buğdaylı makarna gibi posalı besinler) tercih edilmelidir.

Yaz ayları nedeniyle artan sıvı ihtiyacını karşılamak için, 2.5 litre su tüketiminin yanında soda mineralli sular gibi sıvıları içmeye özen gösterin.