diyetisyen@ozgediyet.comSevgili Emziren Anneler


Sevgili Emziren Anneler

Sütünüzün kalitesi ve miktarı sizin beslenmenizle doğrudan ilgilidir. Bu süreçte yeterli ve dengeli beslenerek hem bebeğinizin sağlıklı büyüme-gelişmesini sağlayabilir hem de gebelik sürecinde aldığınız kiloları vererek ideal kilonuza ulaşabilirsiniz. Tabi ki kalori kısıtlaması yaparak değil !!!

Size bir kaç önerimiz var; Her dönemde olduğu gibi su tüketimi bu dönemde de büyük önem kazanır. Günde ortalama 2-3 lt su tüketmenizi öneririz. Sütünüz artırmak için yapılan şekerli içecekler, süt kalitenizi olumsuz yönde etkileyecektir. Şekerli içecekler yerine su tüketimini artırmak için suyunuza meyvelerle aroma verebilirsiniz. İçtiğimiz çay, kahve gibi sıvıların suyun yerini tutmadığını da aklımızdan çıkarmayalım.

Günlük beslenmenize ekleyeceğiniz sağlıklı ara öğünler (yağlı tohumlar, meyve, yoğurt vb.) yeterli besin öğelerini almanıza katkı sağlayarak metabolizmanızı hızlandıracak, tokluk süresini uzatarak kilo kaybına destek olacak ve süt kalitenizi artıracaktır. Gebelik süresinde azalan vitamin ve mineral depolarının yerine gelmesine yardımcı olacak ara öğünler ile yükselen enerjiniz, bebeğinizle geçireceğiniz vaktin kalitesini artıracaktır.

Şekerin boş enerji kaynağı olduğunu unutmayın. Şeker, şarküteri ürünleri, sigara, alkol, kafein ve stresten uzak kalıp, dengeli beslemeyi hayatınıza katarak, bebeğinizi sağlıkla besleyip büyütürken, kilolarınızdan kurtulup enerjiyle dolabilirsiniz.

Anne Sütünü Artıran Besinler


1)Yağlı Tohumlar (Çiğ badem, çiğ fındık, ceviz vb.)
2)Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler
3)Enginar
4)İncir
5)Yoğurt
6)Buğday-Yarma
7)Tahin/Susam
8)Isırgan otu Çayı
9)Kurubaklagiller
10)Yumurta